Artykuł

Lewarek żaba - zasady pracy i obsługiwania
Lewarek żaba - zasady pracy i obsługiwania

Urządzenie zwane popularnie lewarek żaba to jeden z podstawowych elementów zasadniczego wyposażenia warsztatu naprawczego. Podnośnik żaba zobaczyć można także w praktycznie każdym samochodzie, jako osprzęt konieczny w przypadku wymiany kół w pojeździe niemal każdego typu. Funkcjonowanie lewarka żaba opiera się na systemie dźwigni hydraulicznej – podstawowym składniku każdego urządzenia o takiej użyteczności.

Dźwignia hydrauliczna napędzana jest najczęściej przy zastosowaniu wajchy, choć spotykane są także modele obsługiwanie z użyciem nożnej stopki. Uruchomienie dźwigni lewarka żaba w górę powoduje przesunięcie się płynu hydraulicznego ze zbiornika do pojemnika tłoka. To powoduje podniesienie elementu unoszącego, nazywanego często siodełkiem. W chwili, kiedy tłok znajdzie się w maksymalnym wysunięciu, wówczas płyn zostanie przemieszczony do przestrzeni zbiornika – takie ograniczenie pozwala unikać awarii lewarka żaba w wyniku nadmiernego wyciągniecia tej partii urządzenia. W niektórych lewarkach żaba można z takim zamiarem użyć również zaworu spustowego, który także powoduje cofnięcie płynu hydraulicznego do zbiornika, a co za tym idzie zmniejszenie ciśnienia hydraulicznego.

Podnośnik żaba jest urządzeniem bardzo nieskomplikowanym w obsłudze, trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, które odpowiadają za gwarancję wytrzymałości rozwiązania oraz bezpieczeństwa osób i mienia. Pojazd unoszony przy zastosowaniu lewarka żaba musi znajdować się w stabilnej pozycji, najlepiej z unieruchomionymi kołami. Punkty podparcia, w których zostanie zastosowany lewarek żaba także powinny być rzetelnie dobrane, aby nie doprowadzić do uszkodzenia pojazdu. Pamiętać trzeba także o tym, aby nie wchodzić pod pojazd, który wspiera się tylko na podnośniku żaba – należy go zastąpić właściwą podporą.

Ludzie nie powinni także w czasie akcji podnoszenia z zastosowaniem lewarka żaba pozostawać pod samochodem. Podstawową regułą jest znajomość przepisów obsługiwania lewarka żaba oraz trzymanie się jej zasad. Pamiętać trzeba o tym, by nie przeciążać lewarka żaba – zagraża to problemami bądź uszkodzeniem samego urządzenia.

Podobne

Idea i styl życia

Nawet jeżeli nie zamierzamy kategorycznie zrezygnować z spożywania mięsa należałoby przyjrzeć się diecie wegetariańskiej i czerpać z niej kucharskie i...
Czytaj więcej >>

Webmaster – podstawowa rola w procesie tworzenia stron internetowych

Surfując po globalnej sieci, jaką jest Internet, często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele wysiłku trzeba włożyć w przygotowanie, zaprojektowanie i um...
Czytaj więcej >>

Jak zrobić zielony ogródek?

Jeśli nie lubimy wielobarwnych ogródków możemy użyć roślin zielonych. Mamy pełen wybór różnych drzewek, krzewów czy...
Czytaj więcej >>