Artykuł

Idea i styl życia
Idea i styl życia
Nawet jeżeli nie zamierzamy kategorycznie zrezygnować z spożywania mięsa należałoby przyjrzeć się diecie wegetariańskiej i czerpać z niej kucharskie inspiracje.
 
Duże ilości warzyw i owoców na naszym stole to istota zdrowia, ładnej cery, błyszczących włosów i silnych paznokci. Wegetarianie rzadziej zmagają się z nadwagą i otyłością, nie zapadają na nadciśnienie i schorzenia układu żywnościowego także na inne choroby cywilizacyjne.
 
Niejadanie mięsa to nie tylko bezmięsna dieta, ale dodatkowo charakterystyczny wzór bycia. Razem z nowym jadłospisem wegetarianin stara się wdrażać lepsze nawyki żywieniowe, modyfikować tryb życia na zdrowszy i bliższy naturze. Osoby na diecie bezmięsnej zwykle wybierają także kosmetyki sprawdzane na zwierzętach, ubrania z naturalnych tkanin, towary bez konserwantów, chemicznych pigmentów ani innych chemicznych dodatków takich jak glutaminian sodu.
 
Ojczyzną wegetarianizmu jest Bliski Wschód, a głównie Indie. Przyczyną niejedzenia mięsa w tych krajach są głównie czynniki kulturowe i religijne.
 
Wegetarianie na całym świecie rezygnują z mięsa dodatkowo z powodów etycznych i zdrowotnych. Zdarzają się również osoby, które nie spożywają mięsa, bo im ono po prostu nie smakuje. Mimo wszystko dominującą przyczyną przejścia na dietę bezmięsną jest antypatia do pośredniego choćby uczestnictwa w krzywdzeniu zwierząt. Protest w stosunku do rzezi, torturom i masowej hodowli w barbarzyńskich warunkach. W związku z tym wegetarianie wyrzekają się oraz noszenia wyrobów skórzanych i futer.
 
Wegetarianizm to dieta pozbawiona mięsa, ale nie wykluczająca spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak na przykłąd mleko i jego przetwory, jajka i miód. Wyróżnia się trzy dominujące rodzaje wegetarianizmu: laktowegetarianizm (oprócz mięsa zrezygnowanie również z jajek), owowegetarianizm (wykluczenie z diety zarówno mięsa jak i mleka, a pozostawienie jajek) oraz laktoowowegetarianizm (dopuszcza jedzenie jajek i mleka).
 
Oprócz tego klasycznego wegetarianizmu, istnieje dużo diet pokrewnych, bazujących na rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego. Najbardziej popularny z nich to weganizm – dieta wyłącznie roślinna. Frutarianizm to odżywianie się tylko owocami. Witarianizm polega na diecie zasobnej tylko w surowe jarzyny i owoce, bez jakiejkolwiek obróbki termicznej. Znaczna grupa osób uważających się za wegetarian nie wyklucza ze swojej diety mięsa ryb oraz owoców morza, rezygnując z wieprzowiny, wołowiny i drobiu. Ta grupa wegetarian nazywana jest semiwegetarianami (inne nazwy to ichtiwegetarianie lub pescowegetarianie).

Podobne

Ubezpieczenia dla pracowników

Firmy coraz częściej proponują swoim pracownikom pewne dodatkowe instrumenty, z których mogą skorzystać, jeżeli oczywiście taka jest ich wola. ...
Czytaj więcej >>

Wyprzedaże w galeriach i centrach handlowych

Wyprzedaże w galeriach i centrach handlowych to bardzo często atrakcyjna okazja, aby kupić drogie produkty po bardziej przystępnych cenach. Szczeg&oac...
Czytaj więcej >>

Lewarek żaba - zasady pracy i obsługiwania

Urządzenie zwane popularnie lewarek żaba to jeden z podstawowych elementów zasadniczego wyposażenia warsztatu naprawczego. Podnośnik żaba zobac...
Czytaj więcej >>