Prtnerzy

Artykuł

Idea i styl życia
Idea i styl życia
Nawet jeśli nie zamierzamy zupełnie wycofać z jedzenia mięsa wskazane jest przyjrzeć się diecie wegetariańskiej i czerpać z niej kulinarne inspiracje.
 
Spore ilości warzyw i owoców na naszym stole to podstawa zdrowia, ładnej cery, błyszczących włosów i krzepkich paznokci. Wegetarianie rzadziej zmagają się z nadwagą i otyłością, nie zapadają na nadciśnienie i choroby systemu żywnościowego a także na inne choroby cywilizacyjne.
 
Niejadanie mięsa to nie tylko bezmięsna dieta, ale również charakterystyczny styl istnienia. Wraz z nowym jadłospisem wegetarianin stara się wdrażać zdrowsze nawyki żywieniowe, modyfikować sposób życia na zdrowszy i bliższy przyrodzie. Osoby na diecie bezmięsnej z reguły wybierają także kosmetyki nietestowane na zwierzętach, ubrania z naturalnych tkanin, towary bez konserwantów, sztucznych pigmentów ani innych chemicznych dodatków takich jak glutaminian sodu.
 
Ojczyzną wegetarianizmu jest Bliski Wschód, a zwłaszcza Indie. Przyczyną niejedzenia mięsa w tych krajach są przeważnie czynniki kulturowe i religijne.
 
Wegetarianie na całym świecie rezygnują z mięsa dodatkowo z powodów moralnych i zdrowotnych. Zdarzają się także osoby, które nie spożywają mięsa, ponieważ im ono po prostu nie smakuje. Pomimo wszystko dominującą przyczyną przejścia na dietę bezmięsną jest antypatia do pośredniego chociażby uczestnictwa w szkodzeniu zwierząt. Bunt w stosunku do rzezi, torturom i masowej hodowli w barbarzyńskich warunkach. W związku z tym wegetarianie wyrzekają się również noszenia wyrobów skórzanych i futer.
 
Wegetarianizm to dieta pozbawiona mięsa, ale nie wykluczająca jedzenia artykułów pochodzenia zwierzęcego, takich jak na przykłąd mleko i jego przetwory, jajka i miód. Wyróżnia się trzy główne rodzaje wegetarianizmu: laktowegetarianizm (oprócz mięsa zrezygnowanie również z jajek), owowegetarianizm (wykluczenie z diety zarówno mięsa jak i mleka, a pozostawienie jajek) oraz laktoowowegetarianizm (dopuszcza jedzenie jajek i mleka).
 
Oprócz klasycznego wegetarianizmu, istnieje dużo diet podobnych, bazujących na rezygnacji z artykułów pochodzenia zwierzęcego. Najbardziej znany z nich to weganizm – dieta wyłącznie roślinna. Frutarianizm to odżywianie się tylko owocami. Witarianizm polega na diecie zasobnej jedynie w surowe warzywa i owoce, bez jakiejkolwiek obróbki termicznej. Duża grupa osób uważających się za wegetarian nie usuwa ze swojej diety mięsa ryb oraz owoców morza, rezygnując z wieprzowiny, wołowiny i drobiu. Ta grupa wegetarian mieniona jest semiwegetarianami (inne nazwy to ichtiwegetarianie lub pescowegetarianie).

Podobne

Gdzie kupić komputer?

W życiu każdego rodzica, czy też młodego pokolenia nadchodzi czas, że zapragnął mieć komputer, lub też dziecko się o niego upomina. Jeśli jesteśmy w t...
Czytaj więcej >>

Sprzedawcy muzyczni ważnymi doradcami

Nasz sklep posiada bardzo szeroki wybór instrumentów. Jesteśmy największym sklepem tego typu w mieście. U nas każdy znajdzie nie tylko i...
Czytaj więcej >>

Zakup płyt muzycznych

Coraz mniej osób w naszym społeczeństwem interesuję się kupnem płyt muzycznych, z których można by słuchać muzyki. Dostępność utwor&oacu...
Czytaj więcej >>